Duchnice

     Według daty na blaszanej chorągiewce wieży dwór w Duchnicach zbudowany został w 1867r. według projektu Stanisława Kierbedzia. W latach '70 XVIII w. majątek duchnicki należał do Wojciecha Szamockiego, a w 1778r. odziedziczył go w spadku bratanek pierwszego właściciela - Antoni. Kolejnym właścicielem był Jan Bogumił Stentzel który kupił dobra duchnickie w 1823r. na publicznej licytacji. Następną właścicielką (po śmierci w 1834r. osoby która wygrała licytację) była Magdalena
z Fuszerów - wdowa po Józefie. Podczas kolejnej licytacji w 1845r. nabywcą został Jan Duczyński. Dwór i przylegający park aż do 1946 należały do rodziny Dunajewskich.
     Zabytek złożony jest z prostokątnej piętrowej części oraz prostopadłej parterowej części która zakończona jest czworoboczną wieżą. Dwór zbudowany został z cegły, na podobieństwo neorenesansowej willi włoskiej, podpiwniczony i otynkowany. Przez liczne remonty pozbawiony został cech stylowych. Przez jakiś czas część piętrowa wykorzystywana była przez przedszkole. Dookoła dworku istnieje krajobrazowy park podworski na terenie którego zachowały się nasadzenia szpalerowe, uznane pomniki przyrody, aleja lip, pojedyncze drzewa.


dworek w Duchniach - widok z drogi dojazdowej
dworek w Duchniach - widok od frontu
droga dojazdowa do dworku

na podstawie: 
www.ket.ozarow.maz.pl
www.luxlux.pl
zdjęcia własne